piątek, 29 listopada 2013

ZBIERAĆ, CZY TYLKO OGLĄDAĆ?

Kilka słów o kolekcjonowaniu sztuki


„Kolekcjonowanie otwiera nowe perspektywy na otaczającą cię rzeczywistość, wyostrza twoje zmysły, pomaga lepiej zrozumieć siebie jak i innych. Buduje relacje z innymi ludźmi, innymi kulturami, innymi wizjami świata. I jest to istotna fontanna młodości”.
/S. Keller „Globar collerctors”/

Kapitan Nemo, bohater „Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi” J. Verne´a, na swoim statku Nautilusiema imponującą kolekcję arcydzieł malarstwa europejskiego. Swoisty Luwr. Od „Madonny” Rafaela, „Dziewicy” Leonarda, „Kobiety” Tycjana, holendrów i XIX-wiecznych malarzy francuskich, aż po portret Tadeusza Kościuszki. Kolekcja kapitana Nemo jest oczywiście kolekcją fikcyjną, lecz nie rzadko zdarza się przecież, że fikcją karmi się rzeczywistość. Ponoć sam kapitan Nemo w zamyśle autora miał być Polakiem, niestety (ze względów politycznych?) został Hindusem. Gdyby tak się stało, byłaby to najlepsza polska kolekcja, chociaż tylko literacka.
Kolekcjonując, czy to sztukę, czy inne ciekawe przedmioty wzbogacamy samych siebie, a nierzadko również i stan konta. Po dżentelmeńsku zostawiamy jednak sprawy finansowe na tworzenie, zawsze autorskiej kolekcji, ponieważ zależą od zbyt wielu czynników i możliwości. Na marginesie, tylko jeden przykład: obraz Jerzego Nowosielskiego w 1996 roku osiągnął cenę 45 tys. zł, a w 2013 roku ponad 400 tys. zł. Stopa zwrotu inwestycji wyniosła ciągu 17 lat 820 procent.
Motywacje do rozpoczęcia kolekcjonowania są różne, od prestiżowych, towarzyskich, po inwestycyjne. Najczęściej jednak wynikają z potrzeby otoczenia się oryginalnymi i pięknymi (w naszym odbiorze) przedmiotami. Z czasem dochodzą coraz większe emocje i znajomość rzeczy.

11 małych przykazań początkującego kolekcjonera:

  1. Targi sztuki są doskonałym miejscem do poznania młodych artystów.
  2. Biorąc udział w aukcji, zdobądź informacje o artyście, dziele i cenach. Nie omijaj aukcji charytatywnych – możesz upolować dobrą sztukę za mniejszą cenę.
  3. Pamiętaj o prowizjach domów aukcyjnych –uderzenie młotkiem nie ustala ceny sprzedaży.
  4. Zwróć uwagę na młodych artystów –czytaj ich biografie artystyczne i śledź ich karierę.
  5. W Internecie też można kupić dzieła sztuki –wymaga to jednak większej ostrożności.
  6. Kupuj sztukę współczesną –ryzyko falsyfikatu jest minimalne.
  7. Sztuka może być dobrą inwestycją, ale nie traktuj jej tylko jako możliwości zarobienia pieniędzy.
  8. Czytaj, rozmawiaj, oglądaj –tj. przy nauce języka obcego, osłuchanie, a tu opatrzenie są pomocne.
  9. Śledź rynek sztuki –ale nie poddawaj się bezkrytycznie modom.
  10. Na początku i na końcu kupna dzieła sztuki kieruj się pytaniem: czy ono ci się podoba? 
  11. Sztuka tworzona tu i teraz pomaga nam zrozumieć świat.
    /PIK/
Marek Sobczyk, „Obraz publicystyczny”. Autor jest Laureatem Nagrodyim. Jana Cybisa za 2012 rok

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz